Jdi na obsah Jdi na menu
 


životopis

10. 3. 2009

Britney Jean Spears (*2.prosince 1981) je americká popová zpěvačka, vítězka Grammy a cen MTV Music Award, skladatelka a herečka. Nejvíce vešla ve známost svými písněmi „...Baby One More Time.. „Toxic“, „Gimme More“, „Womanizer nebo „Pice of Me". Jako malá začínala v televizi v New Mickey Mouse Clube, pět let po skončení tohoto pořadu v roce 1998 se vydala na sólovou pěveckou kariéru.

Její úspěchy přitahovaly i reklamní sponzory, nejznámější je její reklama pro Pepsi, natočila i film a měla vlastní reality show. Několik let žila se zpěvákem Justinem Timberlakem. Později se provdala za tanečníka kevina Federlina,se kterým se v roce 2007 rozvedla a s nímž má dvě děti.

Začátky

Britney Spears se narodila v městě McComb ve státě Mississippi,ale vyrůstala v Kentwoodu v Lousianě. Její otec James Parnell Spears je stavitel a matka Lynne Irene Bridges učitelka v základní škole. Britney má dva sourozence bratr Bryan (narozen 1977), který působí jako jeden z jejích manažerů a sestra Jamie Lynn (narozena 1991), která je rovněž úspěšnou herečkou a zpěvačkou.

Spears byla vynikající gymnastka, vyhrávala různé soutěže. Působila v místní taneční revue. Když ji bylo osm, kněz místního babtistického kostela doporučil Britney konkurz do Mickey Mouse Clubu.

Ačkoli byla tehdy ještě velmi mladá, všiml si ji agent z New Yorku. Poté tři roky navštěvovala  taneční školu a působila v televizi v několika nekomerčních reklamách.

Později byla do Mickey Mouse Clubu přijata a působila tam od roku 1993-1994. Potkala se tam s dalšími začínajícími hvězdičkami jako jsou Justi Timberlake, Joshua Chasez, Keri Russel, Christinou Aguilerou nebo Ryan Gosling

...Baby One More Time a Oops!... I Did It Again

Debutovým singlem Britney byl song s názvem ...Baby One More Time..., který se začal objevovat v rozhlasových stanicích a na MTV v roce 1998. Singl, kde je Britney ještě hnědovlasá a oblečena do školní uniformy slavil úspěchy po celém světě. Vrcholky hitparád okupoval nejen ve Spojených Státech, ale i vAustrálii a Velké Británii.Stejnojmenné album bylo v Kanadě a v USA na špici nepřetržitě šest týdnů.

Během jednoho roku se stala nejúspěšnějším teenagerem v historii. Alba „ ...Baby One More Time...“ se prodalo celosvětově přes 28 milionu kusů.

V dubnu 1999 se dostala na titulní stránku časopisu Rolling Stone.Její snímky, kde se prezentovala jako lolita, vzbudily velké pozdvižení, jelikož na nich měla větší prsa než na jiných snímcích, čímž se vyrojily spekulace o údajné plastické operaci, kterou měla podstoupit před natáčením videoklipu Sometimes.Spekulace o Britney nepotvrdila.

Za album ...Baby One More Time... dostala mnoho ocenění a byla zvolena největší celebritou světa.V prosinci obdržela čtyři ceny Billboard Musc Award, dále potom cenyAmericam Music Award a v neposlední řadě v únoru 2000 obdržela 2 nominace na Grammy Award.

Po dokončení úspěšného turné s názvem Crazy 2K Tour vydala Brit druhou desku s názvem Oops!..I Did It Again.Ihned se dostala na první místa skoro všech zemí celého světa. Jen během prvního týdnu se v Americe tohoto alba prodalo více než 1.3 milionu kopií a stalo se tak nejrychleji prodávajícím se albem zpěvačky všech dob. Během roku 2000 se v Americe prodalo celkem 10 milionu kusů, ve Velké Británii 900.000 nosičů a v Německu 1.2 milionu kusů. Alba Oops!...I Did It Again se prodalo celosvětově přes 24 miliónu kusů.

V roce 2000 vydala ve spolupráci s matkou svou první knihu, u nás vydanou pod názvem Ze srdce do srdce. Vyhrála několik cen MTV Award, kde vyvolalo diskusi její vystoupení, které absolvovala jen spoře oděna.Za druhou desku obdržela dvě nominace na Grammy v kategoriích Nejlepší popové album a Nejlepší popová píseň.

Crossroads a In the Zone

Na začátku roku 2001 podepsala Britnes smlouvu s firmou Pepsi, za kterou obdržela 8 milionů dolarů.Vydala svou druhou knihu s názvem Matčin dar a vyvolala opět vlnu zájmu svým vystoupením na MTV Video Music Award, kde zpívala omotaná hroznýšem, čímž se na ni svalila vlna kritiky organizace PETA.

V listopadu vydala své třetí album nazvané jednoduše Britney. Během prvního týdne se prodalo více než 746,000 kopií.Ačkoli se v USA prodalo více než 4 miliony kusů, byl to veliký propad oproti prvním dvěma deskám.Album je vůbec první, na kterém se Britney podílela jak autorsky tak producentsky.Celkově se alba Britney prodalo celosvětově 15 milionů kusů.

V únoru 2002 šel do kin první film s Britney nazvaný Crossroads, který v prvním víkendu filmové návštěvnosti dosáhl na číslo dvě, posléze ale strmě padal dolů. Ve filmu se objevily písně z alba „Britney“. Film byl nakonec kritiky roznesen na kopytech, za tento film obdržela Britney dokonce cenu Zlatá Malina,pro nejhorší herečku společně s Madonnou. Film také získal cenu Zlaté maliny pro nejhorší píseň k filmu, kterou obstarala Britney. Song se jmenoval I´m Not a Girl,Not Yet a Woman.

Čtyřletý vztáh Britney a J.Timberlakea skončil v březnu 2002.Rozchod byl velmi medializován a Brit byla velmi často obviňována za údajnou nevěru.Spekulace vznikly,kdzž Justin vydal píseň ,,Cry Me a River",kde zpívá o nevěře partnerky.

Nakonec Justin objasnil tajemství kolem Britney.Ta tvrdila,že chce zůstat panna až do svatební noci,Justin ale přiznal,že spolu spali i během svého vztahu.Nakonec se musela Britney přiznat: ,,Byly to dva roky vztahu,byla jsem si jista,že on je ten pravý,al mýlila jsem se".

V červnu 2002 otevřela v New Yorku restauraci s názvem NYLA, ale pro neúspěch ji po roce zavřela. Mezitím mnoho kritiků spekulovalo nad tím, že její hudební vliv na svět rapidně poklesl, přesto byla za album Britney nominována na cenu Grammy. A za rok 2003 byla vyhlášena časopisem Forbes celebritou roku.Na hudební scénu se vrátila po delší době až v srpnu roku 2003 při udělování cen MTV Video Music Awards, kde vystupovala společně se svým idolem Madonnou a Christinou Aguilerou. Společně s X-tinou zazpívala Madonnin známý hit Like a Virgin. Vystoupení opět vzbudio velký poprask, jelikož se během něj Britnes s Madonnou políbily.

V listopadu 2003 vydala Britney své čtvrté studiové album nazvané In the Zone. S albem ji pomáhal po dlouhé době opět Max Martin,ale pomohli jí i takové osobnosti jako je Moby nebo R.Kelly. Britney si celé album (13 písní) napsala poprvé sama.

Deska se opět dostalo na první místo amerického albového žebříčku, čímž znovu přepsala hudební dějiny - všechny alba na prvním místě.V prvním týdnu In the Zone se jej prodalo celkem 609 000 kopií. Ve Spojených Státech se prodalo tohoto alba více než 3 miliony kusů. Po dlouhé době měla Britney i single v Top 10 amerického hudebního žebříčku a to se songem Toxic, za který Britney obdržela i svou první Grammy.Alba In the Zone se po celém světě prodalo více než 10 milionů kusů.

Velmi úspěšný byl i třetí singl z desky In The Zone s názvem Everytime. Po vydání této skladby se vydala Britney na celosvětové turné s názvem „The Onyx Hotel Tour“, které vidělo více než 600 000 fanoušků a vydělala 34 milionů dolarů. Koncerty se odehrávaly v Severní Americe a také v Evropě, kde ho ale celé nedokončila, jelikož si týden před začátkem turné poranila koleno při natáčení dalšího klipu tentokrát k písni Outrageous.

V červenci 2004 oznámila Britney svůj vztah s tanečníkem Kevinem Federlinem, tři měsíce poté, co se v jednom Hollywoodském klubu seznámili. Nesetkala se ale s pochopením jelikož byl Kevin ženatým s herečkou Shar Jacksnovou a měl s ní dvě děti. Přesto se Britney s Kevinem v noci 18.září 2004 vzali.

Manželství, první dítě a Greatest hits

Během druhé poloviny roku 2004 Britney oznámila přerušení hudební kariéry za účelem založit rodinu.Ihned po uzavření manželství s Federlinem řekla časopisu People „Chci být mladá maminka, příští rok mi bude 23 a už chci být matkou“. Přesto průmysl s nálepkou „Britney“ fungoval dál.V září 2004 vydala Britney svůj první parfém „Curious“. Po jednom roce prodeje si Britney vydělala 100 milionů dolarů a vyneslo jí to nálepku nejlépe prodávaného parfému.

První hitovou kolekci s názvem Greatest Hits: My Perogative vydala koncem roku 2004. Album debutovalo na čtvrtém místě amerického albového žebříčku (nižší prodeje vznikly zřejmě kvůli nedostatku propagace).V prvním týdnu se alba v USA prodalo více než 255 000 kusů. Ve Velké Británii se prodalo v prvním týdnu 115 000 kopií, čímž převýšila prodeje podobných kolekcí takových zpěvaček jako je Madonna, Shania Twain nebo Whitney Houston. Na Britneyině výběrovce se objevily i tři nové singly s názvy My Perogative nebo Do Somethin´. Alba se nakonec prodalo přes 8 milionů kusů na celém světě.

Spears oznámila těhotenství přes svého tiskového mluvčího v dubnu 2004, v tomto měsíci byla totiž Britney hospitalizována v nemocnici na pozorování. Později se svěřila časopisu People: „ Trochu jsem krvácela, musela jsme být neustále pod dozorem“. Navzdory její dychtivosti mít dítě přiznala dalšímu časopisu ELLE „Chystám se na císařský řez, nevím proč, ale asi proto, že se hrozně bojím bolesti.“14.září 2005 se Britney a Kevinovi narodil syn Sean Preston. Porod měl být až dalšího dne, ale stahy přišly dříve. Manžel Britney ji během porodu držel za ruku. Později byla převezena do VIP porodnického oddělení v Santa Monice.Od narození svého prvního dítěte se v její hudební kariéře toho moc nestalo. Její nakladatelství vydalo remixové album nazvané" B in the Mix: The Remixes" a v únoru roku 2006 vydala nový parfém nazvaný „In Control“.

V květnu 2006 oznámila Britney druhé těhotenství. A veřejně promluvila o spekulacích o jejím brzkém rozpadu v manželství a vše vyvrátila, zároveň potvrdila, že nového alba se fanoušci dočkají nejdříve až za rok.

12.září 2006 se jí narodil druhý syn, který dostal jméno Jayden James. Necelé dva měsíce po narození oznámila, že požádala o rozvod se svým manželem Kevinem Federlinem kvůli nepřekonatelným povahovým rozdílům. Ihned také zažádala o svěření péče obou synů.

Druhé dítě, rozvod a Blackout

16.února 2007 po týdnech pronásledování paparazzii, užívání divokých večírků a alkoholu se Britney Spears rozhodla podstoupit léčení v příslušném zdravotnickém zařízení. Nicméně na léčení nevydržela ani 24 hodin následující noci se objevila v kadeřnickém salónu v Malibu, kde ji i přes její žádost odmítli oholit vlasy. Proto se ujala nůžek sama a ostříhala se dohola. Poté zamířila přímo do tetovacího studia, kde si nechala udělat tetování. Svědkové tvrdili, že Britney říkala: „Nedotýkejte se mě. Mám už po krk všech, kteří se mě dotýkají“. Vlasy společně s nedopitým Red Bullem,zapalovačem a nůžkami, kterými se ostříhala, se objevily na internetu na prodej.

20.února 2007 se Britney rozhodla znova nastoupit do rehabilitačního střediska na léčení a veřejně požádala všechny publicisty, aby jí nechali na chvíli na pokoji a respektovali soukromí. To se bohužel nestalo a ve chvíli kdy paparazzi objevili středisko, kde Britney je, rozhodla se tato zpěvačka opět léčbu nedokončit. Ve středisku nevydržela ani den.

21.února 2007 byly obě děti svěřeny do péče tátovi Kevinovi. Tu noc se Britney objevila před jeho domem a žádala děti zpět. Bývalý manžel ji ale neotevřel a ve chvíli, kdy zjistila, že je pronásledována novináři je napadla deštníkem.

Tu noc Britney nastoupila po třetí na léčení a Kevin Federline byl kontaktován soudem ohledně opatrovnictví dětí. Soudce, který měl na starosti rozvod Kevina Federlina a Britney Spears se dal slyšet, že pokud Britney tentokrát nedokončí léčbu a rehabilitační zařízení opustí dříve, nebude mít žádnou naději na získání dětí v rozvodovém řízení.

Léčebnu po úspěšném léčení opustila 20.března 2007 a začala se opět plně věnovat svým dětem a přípravám na nové album.

V září 2007 začala oficiální bitva o opatrovnictví synů Seana Prestona a Jaydena Jamese. Soud nařídil Britney, aby se každý týden podrobila testům na drogy a alkohol.O několik dní později byla Britney Spears obviněna z řízení auta bez řídičského průkazu a hrozil ji až rok vězení.Díky této události dostal děti do plné péče exmanžel Kevin Federline, Britney byla dovolena pouze jedna návštěva za týden a to ještě s dohledem.

Britney téměř po 3 letech vystoupila na jeviště, poprvé dne 1.května 2007 v House Of Blues v San Diegu a poté následovalo ještě dalších 5 vystoupení v jiných městech. Všechny byly vyprodané během několik minut. Všechna vystoupení odzpívala na playback.31.srpna vyšel nový singl nazvaný Gimme More a hudební televize MTV o známila, že Britney zahájí udílení cen MTV Viodeo Music Award právě s tímto singlem. Vystoupení ale bylo kritiky odsouzeno, jelikož Spears zpívala na playback a téměř netančila. Nové album pod názvem Blackout vyšlo 30.října. Album Blackout se u kritiků setkalo s nečekaně vysokým úspěchem, Britney však album nepropagovala a tím ho pohřbila. V prosinci 2007 však vydala do světa nečekaně povedený videoklip "Piece of Me", který se dostával na přední příčky hitparád.

Comeback, nová deska a turné

V lednu 2008 byla Britney Spears hospitalizována kvůli svému psychickému stavu, když ve svém domě držela své dva syny a odmítla je vydat exmanželovi Kevinu Federlinovi. Dobrovolně však léčebnu po pár dnech opustila, aby se do ní v únoru zase vrátila. Spekulovalo se dokonce o tom, že chtěla spáchat sebevraždu, což se nepotvrdilo.

Po návratu z léčebny však u Britney Spears nastal zlom. Propustila manažera Sama a vrátila se k původnímu manažerovi Larrymu Rudolphovi, který ji před deseti lety dostal na výsluní. Pravidelně začala navštěvovat Bally Total Fitness, kde pracovala na své postavě a v březnu 2008 nečekaně oznámila, že si zahraje epizodní roli v úspěšném americkém seriálu How I Met Your Mother. Epizoda s Britney Spears se stala nejsledovanější epizodou How I Met Your Mother  vůbec a dokonce dostala nejvyšší hodnocení v historii seriálu. Začalo se tedy okamžitě mluvit o jejím dalším působení v tomto úspěšném sitcomu. Mezitím vyšel videoklip k jejímu třetímu singlu Break the Ice, který je animovaný.

12.května 2008 se Britney Spears opět objevila v How I Met Your Mother a podle tvůrců je možné, že si zahraje i v nové sezóně.Také bylo překvapivě oznámeno, že Britney Spears natáčí své šesté studiové album, které by mělo vyjít na konci roku 2008. V červnu tohoto roku Britney natáčela scény do připravovaného klipu dívčí formace Pussycat Dolls "When I Grow Up", její scéna byla ale ve finálním klipu vystřihnuta. V červenci Britney natáčela scény, které poběží na velkoplošné obrazovce při novém Madonniném "Sticky and Sweet Tour".

Dne 7. září 2008 Britney potřetí zahajovala udílení cen 2008 MTV Video Music Awards. I přesto, že pěvecky nevystupovala, satirická scénka s Jonahem Hillem byla předtočená. Odnesla si ceny "Nejlepší ženské video", "Nejlepší popové video" a "Video roku" za videoklip k písni Piece Of Me (Kousek mě).

Jive Records oznámil, že prvním singlem z comebackového alba "Circus" bude song Womanizer (Sukničkář), který bude do rádií vydaný 22.září.2008. Celé album vyšlo v Evropě 28.listopadu a v USA 2.prosince, přesně na zpěvaččiny 27.narozeniny. Do dnešního dne se alba prodalo téměř 3 miliony kopií. Společně s vydáním alba "Circus" bylo také oznámeno, že Britney vyjede na jaře roku 2009 na světové turné, které bylo pojmenováno "The Circus Starring: Britney Spears". Singl Womanizer se stal nejúspěšnějším singlem zpěvaččiny kariéry, když rekordě poskočil z 96. na 1. místo v americké singlové hitparádě a stal se nejhranějším songem amerických rádií a pokořil rekord v nejvíce stažení songu ženské interpretky v historii, když se ho prodala za první týden téměř 300.000. Videoklip k tomuto singlu zachycuje Spears v několika rolích a vyhrál cenu Fuse TV za nejlepší videoklip roku 2008.

Zpěvačka se rozhodla završít svůj triumfální comeback celosvětovým turné, které odstartuje 3.března.2009 v New Orleans. Potvrzené jsou již koncerty v USA, Kanadě a Velké Británii, kde v Londýně ve dvou týdnech odzpívá 9 koncertů za sebou. Nedávno se objevili informace, že se Britney chystá i do Střední Evropy, kde by měla v květnu 2009 vystoupit v Praze, Berlíně, Paříži a dalších metropolích. Dále se prý s turné chystá do Japonska či Austrálie